CTR czyli współczynnik klikalności

5
(44)

Czym dokładnie jest CTR?

CTR (ang. Click Through Rate) jest współczynnikiem, który pokazuje jak często użytkownicy klikają Twoją reklamę lub bezpłatne informacje (naturalne wyniki wyszukiwania – SERP) o produkcie czy usłudze. Na podstawie współczynnika klikalności (CTR) możemy określić skuteczność różnych fraz kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania oraz w płatnych reklamach (Google Ads), ale nie tylko – można go wykorzystywać w e-mail marketingu, w różnego rodzaju powiadomieniach itd. 

Należy mieć świadomość, że liczone są wszystkie klinięcia. Czyli jeśli jeden użytkownik kliknał na przykład 10 razy daną reklamę czy frazę kluczową w naturalnych wynikach wyszukiwania, to wszystkie tego typu wejścia są traktowane jako osobne. 

CTR oblicza się w bardzo prosty sposób:

CTR + (kliknięcia / wyświetlenia) x 100%

Na przykład jeśli Twoja reklama wyświetli się 1000 użytkownikom czy 1000 internautów zobaczy Twoją stronę w naturalnych wynikach wyszukiwania i w następstwie 250 kliknie w Twój wynik, to CTR wyniesie 25%.

Pozycjonowanie z jednym elastycznym budżetem

Nie jesteś pewien, czy pozycjonowanie to dobry wybór dla Ciebie? Czy na pewno będzie skuteczne? Czy uda się osiągnąć satysfakcjonujące efekty?

Sprawdź więc nasze rozwiązanie, czyli pozycjonowanie stron w nowej formule bez sztywnego limitu fraz, treści, linków, optymalizowanych podstron oraz roboczogodzin w jednym elastycznym budżecie bez podziału na sztywne pakiety, który możesz dowolnie zmieniać (zwiększać i zmniejszać) w każdej chwili i bez ograniczeń przez cały okres trwania umowy.

Dzięki naszemu rozwiązaniu będziesz mógł szybciej dogonić, a potem przegonić konkurencję pod względem jednych z najważniejszych elementów pozycjonowania, a więc treści oraz linków prowadzących do strony.

Darmowa analiza, wycena i konsultacja

Lub wyślij nam wiadomość z opisem swojego biznesu, strony oraz jaki masz cel i co chciałbyś osiągnąć dzięki pozycjonowaniu. My już szczegółowo zanalizujemy Twoją stronę oraz konkurencję, po czym przedstawimy pierwsze założenia, a więc jak Twoja strona wygląda na tle konkurencyjnych witryn, budżet, plusy i minusy witryny, potencjalną strategię i inne szczegóły dotyczące działań SEO z Twoją stroną.

Jakich obszarów reklamy online dotyczy CTR?

CTR najczęściej wykorzystywany jest w płatnych kampaniach, np. Google Ads. Dzięki niemu wiadomo ilu użytkowników zainteresowało się naszą reklamą. Jednak wskaźnik ten ma o wiele szersze zastosowanie. CTR można, a w sumie powinno się wykorzystywać we wszelkich działaniach marketingowych, niezależnie czy będą to właśnie płatne reklamu w rodzaju Google Ads, czy działania SEO lub inne np. e-mail marketing.

CTR w procesie pozycjonowania

W przypadku pozycjonowania i organicznych wynikach wyszukiwania CTR (Click-Through Rate) to stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń linku. CTR może dostarczyć wartościowych informacji, na przykład na temat fraz z potencjałem, na których będzie można się skupić w działaniach SEO, właśnie na podstawie ich poziomu współczynnika klikalności. CTR jest także jednym z czynników rankingowych i warto wykorzystywać informacje oraz dane pochodzące zarówno z narzędzia Google Search Console (GSC), jak i z narzędzia Google Analytics. Im wyższy wskaźnik CTR, tym bardzie nasza strona będzie lepiej postrzegana przez Google, co w konsekwencji może wspomóc w osiągnięciu lepszej widoczności i wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

CTR jest ważnym wskaźnikiem ponieważ pomaga Google określić, jak ważna jest dana strona dla użytkownika. Im wyższy CTR, tym ważniejsza i wartościowa jest strona dla użytkownika i tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że zajmie ona wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.

Oto kilka powodów, dla których CTR jest ważny w SEO:

Im wyższy CTR, tym bardziej prawdopodobne jest, że strona jest wysokiej jakości i odpowiada na zapytanie użytkownika.

Google bierze pod uwagę CTR przy ustalaniu rankingu stron w wynikach wyszukiwania.

Im wyższy CTR, tym więcej osób kliknie w link i odwiedzi stronę.

Im więcej osób odwiedza Twoją stronę, tym więcej osób może dokonać na niej zakupu lub wykonać inną pożądaną akcję.

Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć CTR swojej strony:

Podsumowując, poprawiając CTR swojej strony, możesz poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, zwiększyć ruch na swojej stronie i poprawić konwersje.

Jaki poziom CTR będzie dobry?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poziom CTR zależy od wielu czynników m.in. od rodzaju i specyfiki branży czy typu prowadzonych działań. Na przykład w przypadku pozycjonowanie za dobrym wynikiem będzie CTR na poziomie od 2% do 7%. CTR na poziomie 10% i więcej będzie już naprawdę bardzo dobry. Dużo też zależy od pozycji naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja konkretnej frazy kluczowej, tym CTR powinien być wyższy. 

Szybki kontakt

Pozycjonowanie

+48 792 955 350

Kampanie Google Ads

+48 660 292 265

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów 44

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Similar Posts