CTR czyli współczynnik klikalności
Czym dokładnie jest CTR?
CTR (ang. Click Through Rate) jest współczynnikiem, który pokazuje jak często użytkownicy klikają Twoją reklamę lub bezpłatne informacje (naturalne wyniki wyszukiwania – SERP) o produkcie czy usłudze. Na podstawie współczynnika klikalności (CTR) możemy określić skuteczność różnych fraz kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania oraz w płatnych reklamach (Google Ads), ale nie tylko – można go wykorzystywać w e-mail marketingu, w różnego rodzaju powiadomieniach itd.
Należy mieć świadomość, że liczone są wszystkie klinięcia. Czyli jeśli jeden użytkownik kliknał na przykład 10 razy daną reklamę czy frazę kluczową w naturalnych wynikach wyszukiwania, to wszystkie tego typu wejścia są traktowane jako osobne.
CTR oblicza się w bardzo prosty sposób:
CTR + (kliknięcia / wyświetlenia) x 100%
Na przykład jeśli Twoja reklama wyświetli się 1000 użytkownikom czy 1000 internautów zobaczy Twoją stronę w naturalnych wynikach wyszukiwania i w następstwie 250 kliknie w Twój wynik, to CTR wyniesie 25%.
Jakich obszarów reklamy online dotyczy CTR?
CTR najczęściej wykorzystywany jest w płatnych kampaniach, np. Google Ads. Dzięki niemu wiadomo ilu użytkowników zainteresowało się naszą reklamą. Jednak wskaźnik ten ma o wiele szersze zastosowanie. CTR można, a w sumie powinno się wykorzystywać we wszelkich działaniach marketingowych, niezależnie czy będą to właśnie płatne reklamu w rodzaju Google Ads, czy działania SEO lub inne np. e-mail marketing.
CTR w procesie pozycjonowania
W przypadku pozycjonowania i organicznych wynikach wyszukiwania CTR (Click-Through Rate) to stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń linku. CTR może dostarczyć wartościowych informacji, na przykład na temat fraz z potencjałem, na których będzie można się skupić w działaniach SEO, właśnie na podstawie ich poziomu współczynnika klikalności.
CTR jest także jednym z czynników rankingowych i warto wykorzystywać informacje oraz dane pochodzące zarówno z narzędzia Google Search Console (GSC), jak i z narzędzia Google Analytics. Im wyższy wskaźnik CTR, tym bardzie nasza strona będzie lepiej postrzegana przez Google, co w konsekwencji może wspomóc w osiągnięciu lepszej widoczności i wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
CTR jest ważnym wskaźnikiem ponieważ pomaga Google określić, jak ważna jest dana strona dla użytkownika. Im wyższy CTR, tym ważniejsza i wartościowa jest strona dla użytkownika i tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że zajmie ona wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.
Oto kilka powodów, dla których CTR jest ważny w SEO:
- CTR jest sygnałem jakości dla Google. Im wyższy CTR, tym bardziej prawdopodobne jest, że strona jest wysokiej jakości i odpowiada na zapytanie użytkownika.
- CTR pomaga poprawić ranking strony w wynikach wyszukiwania. Google bierze pod uwagę CTR przy ustalaniu rankingu stron w wynikach wyszukiwania.
- CTR pomaga zwiększyć ruch na stronie. Im wyższy CTR, tym więcej osób kliknie w link i odwiedzi stronę.
- Wysoki CTR może poprawić konwersje. Im więcej osób odwiedza Twoją stronę, tym więcej osób może dokonać na niej zakupu lub wykonać inną pożądaną akcję.
Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć CTR swojej strony:
- Użyj odpowiednich słów kluczowych w tytule i meta opisie strony.
- Stwórz atrakcyjny tytuł i meta opis, które zainteresują użytkowników i skłonią ich do kliknięcia w Twoją stronę.
- Użyj obrazów i filmów, które przyciągną uwagę użytkowników.
- Wyróżnij swoją stronę z innych wyników wyszukiwania, używając kolorów, czcionek i grafiki, które są wyjątkowe i zapadające w pamięć.
- Oferuj wartościowe treści, które użytkownicy będą chcieli przeczytać lub obejrzeć.
- Testuj różne wersje tytułów i opisów meta, aby zobaczyć, która z nich uzyskuje najlepszy CTR.
Podsumowując, poprawiając CTR swojej strony, możesz poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, zwiększyć ruch na swojej stronie i poprawić konwersje.
Jaki poziom CTR będzie dobry?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poziom CTR zależy od wielu czynników m.in. od rodzaju i specyfiki branży czy typu prowadzonych działań. Na przykład w przypadku pozycjonowania za dobrym wynikiem będzie CTR na poziomie od 2% do 7%. CTR na poziomie 10% i więcej będzie już naprawdę bardzo dobry. Dużo też zależy od pozycji naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja konkretnej frazy kluczowej, tym CTR powinien być wyższy.
Autor: Rafał Gawor
Freelancer SEO | Copywriter kiedy trzeba
Podziel się:
Pozycjonowanie
Kampania Google Ads i Facebook Ads
Opisz swój biznes, określ swoje cele oraz na czym Ci zależy. Po analizie Twojej strony oraz branży zaproponujemy optymalne rozwiązanie, włącznie z propozycją budżetu potrzebnego na efektywne działania. Dobierzemy także optymalny rodzaj kampanii, która idealnie będzie pasowała do Twojego biznesu.
Szybki kontakt
Pozycjonowanie
Kampanie Google Ads
Zamów bezpłatną analizę i wycenę
Oceń tekst
Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów 65
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?