CTR czyli współczynnik klikalności

CTR czyli współczynnik klikalności

5
(65)

Czym dokładnie jest CTR?

CTR (ang. Click Through Rate) jest współczynnikiem, który pokazuje jak często użytkownicy klikają Twoją reklamę lub bezpłatne informacje (naturalne wyniki wyszukiwania – SERP) o produkcie czy usłudze. Na podstawie współczynnika klikalności (CTR) możemy określić skuteczność różnych fraz kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania oraz w płatnych reklamach (Google Ads), ale nie tylko – można go wykorzystywać w e-mail marketingu, w różnego rodzaju powiadomieniach itd. 

Należy mieć świadomość, że liczone są wszystkie klinięcia. Czyli jeśli jeden użytkownik kliknał na przykład 10 razy daną reklamę czy frazę kluczową w naturalnych wynikach wyszukiwania, to wszystkie tego typu wejścia są traktowane jako osobne. 

CTR oblicza się w bardzo prosty sposób:

CTR + (kliknięcia / wyświetlenia) x 100%

Na przykład jeśli Twoja reklama wyświetli się 1000 użytkownikom czy 1000 internautów zobaczy Twoją stronę w naturalnych wynikach wyszukiwania i w następstwie 250 kliknie w Twój wynik, to CTR wyniesie 25%.

Jakich obszarów reklamy online dotyczy CTR?

CTR najczęściej wykorzystywany jest w płatnych kampaniach, np. Google Ads. Dzięki niemu wiadomo ilu użytkowników zainteresowało się naszą reklamą. Jednak wskaźnik ten ma o wiele szersze zastosowanie. CTR można, a w sumie powinno się wykorzystywać we wszelkich działaniach marketingowych, niezależnie czy będą to właśnie płatne reklamu w rodzaju Google Ads, czy działania SEO lub inne np. e-mail marketing.

CTR w procesie pozycjonowania

W przypadku pozycjonowania i organicznych wynikach wyszukiwania CTR (Click-Through Rate) to stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń linku. CTR może dostarczyć wartościowych informacji, na przykład na temat fraz z potencjałem, na których będzie można się skupić w działaniach SEO, właśnie na podstawie ich poziomu współczynnika klikalności.

CTR jest także jednym z czynników rankingowych i warto wykorzystywać informacje oraz dane pochodzące zarówno z narzędzia Google Search Console (GSC), jak i z narzędzia Google Analytics. Im wyższy wskaźnik CTR, tym bardzie nasza strona będzie lepiej postrzegana przez Google, co w konsekwencji może wspomóc w osiągnięciu lepszej widoczności i wyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

CTR jest ważnym wskaźnikiem ponieważ pomaga Google określić, jak ważna jest dana strona dla użytkownika. Im wyższy CTR, tym ważniejsza i wartościowa jest strona dla użytkownika i tym wyższe jest prawdopodobieństwo, że zajmie ona wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.

Oto kilka powodów, dla których CTR jest ważny w SEO:

Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć CTR swojej strony:

Podsumowując, poprawiając CTR swojej strony, możesz poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, zwiększyć ruch na swojej stronie i poprawić konwersje.

Jaki poziom CTR będzie dobry?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poziom CTR zależy od wielu czynników m.in. od rodzaju i specyfiki branży czy typu prowadzonych działań. Na przykład w przypadku pozycjonowania za dobrym wynikiem będzie CTR na poziomie od 2% do 7%. CTR na poziomie 10% i więcej będzie już naprawdę bardzo dobry. Dużo też zależy od pozycji naszej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja konkretnej frazy kluczowej, tym CTR powinien być wyższy. 

Autor: Rafał Gawor

Freelancer SEO | Copywriter kiedy trzeba

Podziel się:

Pozycjonowanie

Wyślij nam adres swojej strony, a my poddamy ją kompleksowej analizie, która obejmuje widoczność w wynikach wyszukiwania, aktualny ruch na stronę, profil linków, porównanie do konkurencji i audyt techniczny.
 
Na podstawie wyników analizy zaproponujemy odpowiedni budżet, który pozwoli w perspektywie czasu osiągnąć satysfakcjonujące efekty, a więc zwiększoną widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania na coraz więcej fraz i wyższe pozycje – o wiele więcej fraz kluczowych w TOP 10, a tym samym wzrost ruchu, konwersji i sprzedaży. 

Kampania Google Ads i Facebook Ads

Jeśli jesteś zainteresowany kampaniami Google Ads i Facebook Ads zaznacz odpowiednie usługi, a my przygotujemy adekwatne propozycje pod tym kątem. 

Opisz swój biznes, określ swoje cele oraz na czym Ci zależy. Po analizie Twojej strony oraz branży zaproponujemy optymalne rozwiązanie, włącznie z propozycją budżetu potrzebnego na efektywne działania. Dobierzemy także optymalny rodzaj kampanii, która idealnie będzie pasowała do Twojego biznesu.

Szybki kontakt

Pozycjonowanie

+48 792 955 350

Kampanie Google Ads

+48 660 292 265

Zamów bezpłatną analizę i wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko
Usługa
(więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności)

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów 65

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Similar Posts